Na czym oglądać filmy?

Sposobów na reprodukcję obrazów jest wiele, jedne lepsze inne gorsze. Czasami słyszę opinię że telewizor 32" nadaje się do kina domowego, a 28" już nie za bardzo. Myślę że nawet telewizor 34" będzie czasem niewystarczający. A to wszystko zależy od odległości widza od telewizora. Im odległość większa tym większy ekran jest potrzebny. Równie dobrze można by używać 14" monitor, jeżeli ustawiłoby się go np. 30cm przed oczami. Ekran byłby duży, tylko powstaje pytanie: jak długo nasze oczy byłyby wstanie oglądać taki obraz z tak bliskiej odległości?
Zdecydowanie najlepszym sposobem oglądania filmów w domu jest oglądanie ich przez projektor, który oferuje naprawdę duży obraz. Projektory wizyjne są najnowocześniejszym sprzętem w dziedzinie multimedialnej prezentacji obrazu, godnym każdej instalacji "Home Theater" skutecznie konkurując z odbiornikami telewizyjnymi. Urządzenia te posiadają możliwość wykorzystania jako źródła: sygnału komputerowego, sygnału z magnetowidu (PAL, SECAM, NTSC), dysku wizyjnego jak również bezpośrednio z kamery video. Są bardzo drogie, ale jeszcze trochę i ceny będą spadać. Na razie cena takiego urządzenia jest w granicach cen małych samochodów. Ale kiedy już mamy taki duży ekran, to dopiero wtedy możemy się cieszyć kinem domowym. Efekty nabierają kinowego rozmachu. Ma się przy tym wrażenie że także efekty dźwiękowe lepiej brzmią i współgrają z obrazem. To jest coś pięknego.

Jaki projektor wybrać?

Dostępne obecnie w sprzedaży projektory wykorzystują 4 różne technologie wyświetlania obrazu. Różnią się one jakością wyświetlanego obrazu oraz ceną.

Projektory ciekłokrystaliczne LCD (Liquid Cristal Display)


Projektor typu LCD firmy NEC

Są wygodne w użyciu i co najważniejsze: tanieją. Wyświetlają obraz w oparciu o matryce ciekłokrystaliczne, przez które przechodzi strumień światła z żarówki. Obecnie stosuje się w tego typu urządzeniach wyłącznie matryce aktywne, przy czym może to być jedna matryca TFT bądź trzy matryce polisilikonowe. Przy zakupie tego typu projektora należy zwrócić uwagę, by był to model wyposażony w 3 matryce polisilikonowe, które dają większą jasność i lepszy kontrast obrazu niż modele wyposażone w jedną matrycę TFT.

Projektory CRT (Cathode Ray Tube)


Projektor typu CRT firmy NEC

Tutaj obraz tworzą 3 lampy projekcyjne. Każda z nich wyświetla obraz w innej z barw składowych: czerwonej, niebieskiej i zielonej. Na ekranie strumienie światła łączą się dając kolorowy obraz. Do zalet tego rozwiązania należy z pewnością wysoki kontrast uzyskanego obrazu. Wadą tych projektorów jest ich duża waga (kilkadziesiąt kilogramów), oraz bardzo duże trudności w dostrajaniu, które może być wykonane wyłącznie przez doświadczonego fachowca.

Projektory DLP (Digital Light Processing)

Jedno z ciekawszych rozwiązań sposobu wyświetlania obrazu opracowała firma Texas Instruments. W projektorach tych zastosowano układ około 500 tyś. Miniaturowych luster (Digital Micromirror Device - DMD), sterowanych przez wyspecjalizowany procesor DLP (Digital Light Processing). Każde lustro porusza się niezależnie od pozostałych i może przyjąć jedną z dwóch pozycji, odbijając światło albo w kierunku układu ogniskującego, dając punkt jasny, albo w przeciwna stronę, co daje punkt ciemny. Kolory są uzyskiwane dzięki przepuszczeniu światła przez 3-kolorowy (RGB) filtr kołowy.
Ustawienia poszczególnych lusterek zmieniają się w ciągu milisekund - znacznie szybciej niż w przypadku ciekłych kryształów. Pozwala to na lepsze odświeżanie ekranu i sprawia, że nie pojawiają się na nim "duchy", charakterystyczne dla wyświetlaczy LCD.

Projektory Light Valve (z zaworem świetlnym)

Rozwiązanie mało popularne ze względu na bardzo wysoką cenę, choć zapewnia najwyższą jakość obrazu. Stanowi połączenie technologii projektorów opartych na matrycy ciekłokrystalicznej z projektorami CRT.

Zainteresowanych kupnem projektora wizyjnego odsyłam do poniższych linków:

Projector (Internetowy sklep z projektorami)

Image Recording Solution (systemy prezentacji audiowizualnej)

Radek Poznańczyk