Kino Domowe

Kino w domu | Ustawienie glosnikow | Projektory | Rezonanse pomieszczeń
Formaty obrazow
 | Kino Domowe Hi-End


Kompletny system głośników firmy B&W do kina domowego według standardu THX

Wróć na początek stronyKino Domowe, miniwieże, audiofil, bas, wielkość pokoju odsłuchowego...

Przeciętna wieża z Pro Logic będzie na przeciętnym słuchaczu robić np. dobre lub co najmniej przeciętne wrażenie, a jakiś audiofil zapewne stwierdzi, że słyszy tylko i wyłącznie hałas. Wszystko zależy od posiadanego doświadczenia i umiejętności stwierdzenia czy dźwięk który słyszy jest naturalny (bliski rzeczywistości) czy nie. Wśród fanów kina domowego zapewne nie znajdzie się prawdziwych konserwatywnych audiofilów dla których ważne jest np. aksamitne brzmienie smyczków (co w samym Dolby Digital przy najlepszych kolumnach jest chyba nie do uzyskania) itp. W kinie domowym liczy się przede wszystkim dobry bas. Jak zawsze we filmach jest tego basu najwięcej. Ale żeby odtworzyć dobry bas nie wystarczy nawet najdroższy subwoofer. Do tego trzeba przede wszystkim dużego pomieszczenia (fale najniższych częstotliwości akustycznych mają długość kilkunastu metrów). W zbyt małym pomieszczeniu oprócz trzęsienia ziemi wytworzymy okropne dudnienia od których głowa boli (przynajmniej ja mam takie objawy ;). Pewnie że zawsze można wyciszyć sub'a, ale wtedy co to za kino domowe. Dla przykładu opiszę Wam krótko moje małe doświadczenia przy odsłuchiwaniu ścieżek dźwiękowych. Mianowicie: ja mam pokój 4x3 m. Po zainstalowaniu całego sprzętu do oglądania (słuchania) filmów i obejrzeniu (wysłuchaniu) kilku, stwierdziłem że jest super i lepiej być nie może. Ale po jakimś czasie przeniosłem sprzęt do innego większego pokoju (7x5 m) i co się okazało? że to czego słuchałem do tej pory w małym pokoju brzmiało żałośnie i zastanawiałem się jak mogłem się czymś takim podniecać. Teraz w dużym pokoju dźwięk bardzo przypomina ten z kina (kiedy oglądam film w dobrym kinie zawsze siadam w najlepszym miejscu i staram się zapamiętać brzmienia wszystkich rejestrów aby móc potem porównać z tym co uzyskuje w np. domu lub innych kinach). Uzyskałem lepszą lokalizację dźwięku dominującego a efekty niskich tonów pięknie niosły się przez cały pokój. Kiedy zamykam oczy i nie widzę tego małego ekranu mam uczucie że siedzę w kinie. Naprawdę warto poeksperymentować.

Wróć na początek stronySłabe strony popularnych amplitunerów zintegrowanych (Dolby Digital, DTS)

Zintegrowane amplitunery do kina domowego mają zazwyczaj jeden transformator, który zasila wszystkie 5 kanałów. Jeden transformator i pięć wzmacniaczy na pewno nie będzie działać tak jak referencyjne urządzenia oparte na monoblokach połączonych z przedwzmacniaczami tzn.: każdy kanał jest całkowicie odseparowany, włącznie z osobnymi dobrze ekranowanymi transformatorami toroidalnymi. Należy zwrócić uwagę, że właśnie taka jest droga do zbudowania systemu kina domowego wysokiej jakości. Kanały są wtedy dobrze odseparowane, niezakłócone. Dźwięki są bardziej dynamiczne dzięki zastosowaniu właśnie oddzielnych transformatorów, które są w stanie oddać praktycznie każdą moc potrzebną do pełnej poprawnej reprodukcji dźwięku np. głośnego strzału z pistoletu, gdzie była by potrzebna natychmiast bardzo duża dawka mocy z trafa. Właśnie te wszystkie zintegrowane amplitunery takich możliwości nie mają. Próbuje się co prawda nadrobić te braki większymi kondensatorami, jednak przy bardziej dynamicznych i głośnych momentach w ścieżce dźwiękowej także i one mogą okazać się niewystarczające. Jak zatem zbudować system dźwiękowy najwyższej jakości? - kliknij tutaj, aby się tego dowiedzieć.
Jednak nie martwcie się tak bardzo o brak dynamiki w Waszych amplitunerach. Nie jest aż tak źle. Zdecydowana większość z nas będzie usatysfakcjonowana dźwiękiem produkowanym przez taki sprzęt. Ja chciałem jedynie zasygnalizować pewne ułomności tego rodzaju konstrukcji i zwrócić uwagę, że to czego słuchamy nie jest szczytem jakości i możliwości w dzisiejszych czasach.

Wróć na początek stronyDlaczego nie warto podbijać niskich częstotliwości?

Jeśli posiadamy w miarę dobre kolumny, dla których przetwarzanie basu nie jest problemem, to nie warto podgłaśniać dodatkowo niskich częstotliwości we wzmacniaczu. Już nie raz czytałem posty na grupach dyskusyjnych, w których ludzie uskarżali się na to, że podczas dialogów aktorów we filmie słychać dudnienia i ich głosy wprawiają w wibrację cały pokój. Hmmm... czy słyszeliście kiedykolwiek, aby ktoś mówił tak potężnym głosem wprawiającym w wibracje podłogę i wszystkie meble? Nie sądzę. Niewątpliwie jest to winą niezrównoważonej charakterystyki częstotliwościowej, spowodowaną bezmyślnym podbijaniem basu, czy włączaniu innych tego typu funkcji np. Loudness itp. Jeśli do tego podbijemy bez przyczyny wysokie tony to będzie jeszcze gorzej. Co wtedy stanie się ze średnicą (średnie tony)? Po prostu będzie ledwie słyszalna, zagłuszona przez pozostałe dźwięki. A przecież wysokie i niskie częstotliwości to nie wszystko. Śmiem twierdzić, że właśnie średnica jest tu najważniejsza. Dzięki niej możemy uzyskać wiele bardzo subtelnych i jednocześnie bardzo ważnych efektów. Przecież to dzięki płaskiej i zrównoważonej charakterystyce częstotliwościowej uzyskujemy naturalne brzmienie. Proponuję przynajmniej spróbować neutralnych ustawień w amlitunerze i obejrzeć (wysłuchać) choć jeden film. Zaręczam, że bas i efekty niskotonowe będą tylko wtedy, kiedy będą naprawdę potrzebne. Nie będziemy już znużeni tymi ciągłymi niepotrzebnymi pomrukami niskotonowymi, przez które mocniejsze uderzenia basu już nie są takie kontrastowe i nie robią takiego wrażenia jak powinny.

Wróć na początek stronyCo można znaleźć w sekcji Kino Domowe?

W sekcji Kino w domu można podziwiać kilka zdjęć ładnie urządzonego kina w niezbyt wielkim pokoju.

Rezonanse Pomieszczenia - chcesz wiedzieć jakie są optymalne proporcje i wymiary pomieszczeń odsłuchowych? Po prostu zajrzyj tam

W sekcji Ustawienie głośników kryje się potężna strona (proszę być cierpliwym podczas jej wczytywania), z której dowiesz się wszystkiego o poprawnym ustawieniu zespołów głośnikowych dla systemu wielokanałowego jak i dla stereo dwukanałowego.

Sekcja Formaty Obrazu - nie wiesz dlaczego Anamorphic Widescreen jest lepsze od zwykłego Widescreen? - to zajrzyj tam

Bardzo polecam ten tekst o efektywności, który wyjaśnia raz na zawsze nieporozumienia związane z efektywnością, sprawnością, mocą, skutecznością i dynamiką wzmacniaczy i przyłączanych do nich kolumn. Te informacje z pewnością przydadzą się osobom, które same projektują i wykonują zespoły głośnikowe lub noszą się z zamiarem kupna kolumn czy wzmacniacza.

Projektory - czy telewizor panoramiczny już Ci nie wystarcza? Czas pomyśleć o projektorze...

Kino Domowe Hi-End - to coś dla audiofilów. Przedstawiony sprzęt marki Proceed zapewnia jedną z najlepszych reprodukcji dźwięku, dzięki wykorzystaniu najlepszej (najdroższej) technologii. To także sposób i przykład budowania systemu dla kina domowego opartego na kilku oddzielnych wzmacniaczach najwyższej jakości.

Możesz także zajrzeć do sekcji THX w której jest omówiona m.in. akustyka pokoju domowego i wiele, wiele więcej.

 


Nieco futurystyczna wizja kina domowego THX przedstawiona przez KEF - producenta kolumn głośnikowych