Kino

 Futuroscope | Kino Bałtyk w Łodzi

Wróć na początek stronyAtmosfera w kinie

Kiedy siedzę sobie w na widowni w prawdziwym kinie, mam zawsze wrażenie że nasze systemy kina domowego nigdy nie dorównają tym z prawdziwego kina. Nawet jeśli nie wiem jak drogi i dobry sprzęt byśmy mieli, to i tak nic nie zastąpi tej wielkiej sali i ogromnego ekranu. Należy także zwrócić uwagę na atmosferę panującą w wielkiej sali kinowej. Moim zdaniem jest to coś niepowtarzalnego, wielkie widowisko, i nie da się tego przenieść do domu. Moje spostrzeżenia dotyczą przede wszystkim dużych, komfortowych i dobrze wyposażonych sal. Znajdzie się jednak bardzo dużo kin które oferują słabej jakości obraz i dźwięk, w których siedzenie i oglądanie filmów na małym ekranie nie daje żadnej satysfakcji.
Poza stroną techniczną jest jeszcze problem kultury i zachowania się w kinie szczególnie młodych widzów, ale nie tylko ich. Ciamkanie, chrumkanie i rzucanie pudełek po popcornie na podłogę, może całkowicie zepsuć cały ten kinowy nastrój. To wręcz uniemożliwia innym oglądanie filmu. Jeżeli zaistnieje właśnie taka sytuacja, to naprawdę ani najlepsze nagłośnienie, ani nawet największy ekran nie zrobią na nas żadnego wrażenia. Będziemy się czuli źle, na tyle że będziemy chcieli wyjść z kina. Dlatego apeluję do wszystkich o kulturalne zachowanie się w kinie. To jest naprawdę bardzo ważne. Inaczej nie można się skupić na filmie. Jeżeli na salę kinową wchodzisz z pełnym pudłem popcornu i puszką Coca-Coli, to na pewno nie jesteś żadnym kinomanem, a przyszedłeś do kina, bo akurat nie miałeś co z sobą zrobić. Poza tym, proponuję chodzić na film do kina, a nie do kina żeby przy okazji obejrzeć trochę filmu.

Wróć na początek stronyGrand REX i SPEED

Ostatnio w Polsce wiele kin decyduje się na budowanie większej ilości sal, na takiej samej powierzchni. Przez to sale w obecnie budowanych czy modernizowanych kinach są coraz mniejsze. Wtedy nie mamy co liczyć na pełną satysfakcje z oglądania i słuchania. W wielkich miastach zachodnich państw (np. we Francji w Paryżu) większość sal kinowych jest niewielkich rozmiarów. Właściwie trudno nazwać je salami - moim zdaniem to są takie większe pokoje. Jednak są też takie, jakich w Polsce raczej nie uświadczymy. Mianowicie jest w Paryżu kino Grand REX. Sala jest tak wielka że trudno ją wzrokiem ogarnąć. Jest wielkości przeciętnej hali sportowej. Obejrzałem tam SPEED z Keanu Reeves'em. Po seansie nie mogłem dosłownie wstać w fotela, nogi mi drżały, ledwo mogłem się na nich unieść - były jak z waty. Rozpalony na twarzy, spocony ledwo wyszedłem z kina zataczając się tak jak bym łykną sobie coś mocniejszego. Myślę że takie wrażenia można uzyskać tylko i wyłącznie w naprawdę wielkich salach. Wszystkim Kinomaniakom polecam oglądanie filmów tylko w takich audytoriach.
Pewnie niektórzy zaraz stwierdzą, że wielkość sali nie jest wcale żadnym miernikiem jakości i ilości doznanych wrażeń podczas seansu, gdyż wszystko zależy od zachowania proporcji między wielkością ekranu a jego odległością od widza itp. No tak i tu się narażę właścicielom kin, gdyż wydaje mi się że takie argumenty mogą paść przede wszystkim z ich ust. Moim zdaniem sale buduje się mniejsze, ale za to kilka na tej samej powierzchni po to, aby przyciągnąć więcej widzów do kina w tym samym czasie. Jednocześnie może odbywać się kilka seansów filmowych, a to oczywiście oznacza większa kasę dla kina. W końcu pełne sale są tylko na premierach, a później na kolejnych seansach tego samego filmu widzów jest coraz mniej.
Dobre kino musi być duże, z wielkim ekranem, odpowiednią akustyką, i nagłośnieniem które potrafi bez problemu otoczyć całe audytorium czystym dźwiękiem bez zniekształceń. W wielkim pomieszczeniu bardziej naturalnie odbieramy efekty dźwiękowe przygotowane przez reżysera (burza, trzęsienie ziemi itp.) i dzięki temu mamy większe przekonanie o tym że uczestniczymy w akcji filmu. Tuż po skończeniu seansu, kiedy światła się powoli rozjaśniają i wszyscy wstają z foteli doznajemy kolejnego szoku: to już koniec, jaka szkoda, ale zaraz, chwila, ja nie mogę ruszyć się z fotela, jestem spocony, rozpalony - no cóż, czas wrócić do rzeczywistości...

Na tej stronie, chciałbym Wam zaprezentować prawdziwe kina. Jako że mieszkam w Łodzi, przedstawię tu przede wszystkim łódzkie kina (ale nie tylko). Na początku nie znajdzie się tu zbyt wiele informacji. W przyszłości chciałbym aby znalazły się tutaj informacje o wyposażeniu polskich kin: jakie projektory, procesory dźwięku, wzmacniacze, kolumny, wielkość ekranu i sal, oraz ogólna jakość prezentowanego dźwięku i obrazu. Zdobycie tych informacji, z pewnością będzie wymagało niemałego poświęcenia... zobaczymy co z tego wyjdzie. Po pierwsze jeżeli jesteś właścicielem kina (nie koniecznie w Łodzi), chciałbyś się zareklamować i przedstawić nam swoje kino, to bardzo proszę o kontakt na e-mail. Ja, jeśli będzie to tylko możliwe, spróbuję dotrzeć do właścicieli kin z prośbą o możliwość przeprowadzenia takiego małego wywiadu :). Chciałbym dowiedzieć się jak wygląda i jak działa kino za "kulisami". To mnie także bardzo ciekawi.
Na początek tylko spis polskich kin z zainstalowanym systemem Dolby Digital Surround EX, oraz info o parku rozrywki - Futuroscope

Wróć na początek stronySpis polskich kin wyposażonych w system Dolby Digital Surround EX

 

Miasto

Nazwa kina

Białystok Pokój
Bydgoszcz Orzeł
Pomorzanin
Chełm Zorza
Częstochowa Wolność
Gdańsk Neptun
Gliwice Bajka
Grudziądz Helios
Jaworzno Sasanka
Kielce Romantica
Knurów Casino
Konin Oskard
Kraków Kijów
Łódź Bałtyk
Lublin Wyzwolenie
Olsztyn Kopernik
Rzeszów Zorza
Sosnowiec Muza
Toruń Orzeł
Tychy Andromeda
Warszawa Atlantic
WFDiF Film Studio
Skarpa
Relax
Multikino Ursynów
Femina

Wróć na początek stronyStrony internetowe polskich kin

Nazwa Kina oraz miejscowość Adres kontaktowy
Kino Amok w Gliwicach kino@amok.gliwice.pl
Kino Świt w Czechowicach-Dziedzicach mdk@mdk-cz-dz.com.pl
Kino Tatry w Nowym Targu ?
Kino Kosmos w Katowicach biuro@kinokosmos.pl
Kino Jantar - WOK w Ostrołęce wok@btsnet.com.pl
Kino Panorama w Chorzowie panorama@entropia.com.pl
Kino Wisła w Warszawie kino@wisla.com.pl
Kino Femina w Warszawie kino@femina.com.pl
Kino Skarpa w Warszawie kino@skarpa.vis.pl
Kino Atlantic w Warszawie atlantic@atlantic.com.pl
Kino Bajka w  Warszawie kinobajka@poczta.tom.pl
Kino Relax w Warszawie kino@relax.com.pl
Kino Andromeda w Tychach ?