Futuroscope

 Futuroscope | Kino Bałtyk w Łodzi

Wyobraźcie sobie taki DisneyLand w którym zamiast karuzel i kolejek górskich są.... same kina. I to nie takie zwykłe kina. Futuroscope o którym będzie tu mowa jest właśnie takim parkiem rozrywki dla nas Kinomaniaków, żądnych niespotykanych wrażeń i doznań, wizualnych jaki i dźwiękowych.

Wróć na początek stronyGdzie to jest?

Niestety park jest trochę daleko... we Francji. Dokładniej mówiąc jakieś 200km na południowy zachód od Paryża (zobacz mapkę). Aby tam dojechać z Paryża musisz wybrać autostradę A10 kierując się na Bordeaux, a następnie wziąć 28. zjazd z tej autostrady, który poprowadzi Cię już prosto do parku. Innym rozwiązaniem jest przejażdżka pociągiem TGV ze stacji Paris-Montparnasse (jakieś 90 minut drogi) także bezpośrednio do Futuroscope-u. Jeśli masz zamiar wybrać się do Francji na wakacje do Paryża to nie możesz pominąć tej atrakcji. Każdy Kinomaniak musi to zobaczyć. Jeśli się tam wybierasz, to musisz zarezerwować sobie na to przynajmniej dwa dni.
Jak w każdym dużym parku rozrywki są tam hotele (przeróżne: drogie i tańsze) więc z noclegami nie ma problemu.

Wróć na początek stronyCo tam jest takiego ciekawego?

Atrakcji jest mnóstwo. Oprócz kin są tam także organizowane różne interaktywne zabawy w których biorą udział jednocześnie wszyscy zgromadzeni przed wielkim ekranem, kierując np. lecącym samolotem. Pomysły takich zabaw są bardzo oryginalne i niespotykane. To naprawdę wciąga. Są też pokazy iluzji i magii połączone z różnymi efektami filmowymi. Jednak oglądanie filmów w przeróżnych kinach było dla mnie największym przeżyciem.

Wróć na początek stronyCo jest niezwykłe w tych kinach?

Chyba wszystko. Tego rodzaju kin i filmów tam pokazywanych nie zobaczysz chyba nigdzie indziej. Są tam m.in.:

Wróć na początek stronyKino Dynamiczne

Charakteryzuje się ruchomymi fotelami. Na przykład gdy na ekranie jest pokazany kokpit bolidu formuły pierwszej, który wchodzi w zakręty z wielką prędkością, fotele wychylają się gwałtownie na boki symulując działanie sił bezwładności. Jeśli masz do tego przed oczami wielki ekran to naprawdę czujesz że siedzisz za kierownicą szybkiego i dynamicznego samochodu, który przyspieszając sprawia, że siła wgniata Cię w fotel, a kiedy hamuje, zapierasz się nogami z całych sił by nie wypaść z fotela :-)


Kino Dynamiczne z ruchomymi fotelami

 

Wróć na początek stronyImax 3D

Kino które ma ekran w kształcie pochylonej kopuły (podobnie jak w planetarium). Filmy pokazywane tam, są kręcone specjalną kamerą IMAX w technologii trójwymiarowej. Co najciekawsze w czasie kiedy się czeka na następny seans filmowy można obserwować działanie projektora IMAX. Całą procedurę zakładania taśmy filmowej (są dwie taśmy równolegle puszczane, aby uzyskać efekty trójwymiarowego obrazu) można oglądać przez szybę. Dla mnie to było bardzo ciekawe. Lubię wiedzieć co się dzieje za "kulisami" kina. Kiedy już siedzimy wygodnie w fotelu, przed projekcją filmu demonstrowany jest system dźwięku dookólnego. Pokazane jest umiejscowienie wszystkich głośników, a ponadto podawane są podstawowe parametry kina: powierzchnia ekranu, moc aparatury dźwiękowej itp. (tego typu parametry są podawane we wszystkich kinach - robią dodatkowe wrażenie).


Imax 3D - trójwymiarowe kino 360°

 

Wróć na początek stronySolido

Kino podobne do poprzedniego, z tym że można tam oglądać inne zapierające dech w piersiach filmy. Poza tym jest zastosowany inny rodzaj okularów trójwymiarowych (zastosowano w nich odbiorniki podczerwieni dzięki którym możliwe jest idealne zsynchronizowanie migania szkieł lewego i prawego ze specjalnie wyświetlanym obrazem na ekranie).


Solido - trójwymiarowe kino 360°

 

Wróć na początek stronyOmnimax

Kształt ekranu jest kopulasty - 360°. Obraz już nie jest trójwymiarowy. Mogłem tam obejrzeć film przedstawiający misję wahadłowca w kosmosie. Mimo braku obrazu 3D, wrażenie wielkiej przestrzeni kosmicznej było niesamowite. Czułem się tak jak bym tam był. Oczywiście wszystko było okraszone dźwiękiem przestrzennym, który jeszcze bardziej potęgował moje wrażenia. Obecnie wyświetlany jest tam film o ekspedycji na Mount Everest (zobacz zdjęcie w środku kina).


Omnimax - 360°. Ta przestrzeń kosmiczna robiła niezłe wrażenie.

 

Wróć na początek stronyKinemax

To chyba największe kino z największym ekranem jakie kiedykolwiek widziałem. Wprost nie uwierzycie jaką powierzchnię ma ekran....... no zgadnijcie............ ha! 600m2!! (tak, sześćset metrów kwadratowych). Możecie sobie to wyobrazić? Zobacz zdjęcie tego potężnego budynku w kształcie kryształu. Dla porównania ekrany w większych kinach w Polsce mają ok. 60m2.


Kinemax - jedno z największych kin. Powierzchnia ekranu to 600m2.

 

Wróć na początek stronyTapis Magique

To także wspaniały i oryginalny pomysł kina. Oprócz normalnego ekranu (oczywiście wielkich rozmiarów) ekran jest także pod nami tzn. pod nogami. Podłoga jest wielką szybą przez którą widać jeszcze jeden ekran (zobacz zdjęcie). Dzięki temu podczas ujęć filmu z lotu ptaka mamy cały świat pod nogami. Czujemy się tak jak byśmy się unosili w powietrzu niczym wolny ptak. Piorunujące wrażenie. Ale kiedy pod nami przelatywał ogromny sterowiec, wprawiający w wibrację podłogę kina, to wtedy naprawdę wymiękłem.


Tapis Magique - kino z dodatkowym ekranem pod nogami. Oba ekrany mają w sumie 700m2 powierzchni.

 

Oprócz tych kin które wymieniłem jest jeszcze mnóstwo innych równie wspaniałych. Jest jeszcze np. kino wysokiej rozdzielczości tzn. filmy są nagrywane i odtwarzane z szybkością 50 klatek na sekundę (zamiast standardowo 24kl/s). Przy dynamicznych scenach ma to wielkie znaczenie, i sprawia złudzenie obrazu bardzo naturalnego, tak jak byśmy widzieli to wszystko własnymi oczami. Z kolei w innym kinie można obejrzeć normalny film fabularny nakręcony z wykorzystaniem techniki trójwymiarowej. Film kreuje wspaniałą atmosferę. Czujesz się jak byś grał razem z aktorami, tak jak byś uczestniczył razem z nimi w wielkiej przygodzie.

Radek Poznańczyk