SURROUNDMANIAK 2011


Strona główna
Projekt "IMAX 3D w domu"
Test adaptera Optoma 3D-XL
Projekt "Kino w domu"
Zdjęcia i filmy HD w 3D – Fuji Finepix W3

Archiwum Surroundmaniak 2010
Archiwum Surroundmaniak 2001-2009
Archiwum Surroundmaniak 2000-2001
Archiwum Surroundmaniak 2000
Archiwum Surroundmaniak 1999-2000
Archiwum Surroundmaniak 1998-1999


Ostatnia aktualizacja strony: 25.08.2011


Zdjęcia i filmy HD w 3D – aparat cyfrowy 3D Fuji Finepix W3

Ponieważ technologia 3D dla masowego widza w przyzwoitej jakości dopiero się rozwija, nie ma obecnie zbyt dużo materiału 3D, którym można byłoby się cieszyć. Producenci filmowi raczą nas od czasu do czasu animowanymi bajkami 3D, oraz mało przekonującymi konwersjami filmów 2D do 3D. Co zrobić, aby polepszyć sobie sytuację?

Dlaczego nie kręcić własnych filmów 3D? Czemu nie uwiecznić własnych zdjęć wykonanych w technice 3D?

Na początku 2011 roku znalazłem w sprzedaży niedrogi kompaktowy aparat fotograficzny z możliwością nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości 3D. Gdy zobaczyłem parametry Fuji FinePix W3, pomyślałem sobie, że to coś dla mnie. Od początku byłem świadomy, że to tylko kompaktowy aparat fotograficzny z funkcja nagrywania filmów HD. To nie jest lustrzanka, ani prawdziwa kamera wideo. Mamy więc wiele ograniczeń, ale ku mojemu zdumieniu, mamy też wiele nowych i ciekawych możliwości. Aparat posiada dwie matryce po 10 mega pikseli każda. W sumie to daje 20 mega pikseli, z którymi procesor obrazu musi sobie sprawnie poradzić. Jaki powszechnie dostępny aparat cyfrowy posiada matrycę 20 mega pikseli? Nie znam takiego. Aparat posiada 3,5-krotny zoom optyczny, zatem nic specjalnego, a o szerokokątnym obiektywie możemy zapomnieć. Pod tym względem to przeciętny aparat. Najważniejsze jest to, że możemy robić zdjęcia i filmy HD w technice 3D. Dwa obiektywy o rozstawie zbliżonym do rozstawu ludzkich oczu (a nawet troszkę większym) sprawia, że zdjęcia i filmy 3D będą bardzo przekonujące, niczym filmy kręcone kamerami IMAX. Zwracam tutaj uwagę na uzyskiwane efekty głębi 3D – oczywiście nie można porównywać kompaktowego aparatu z kamerą IMAX, choć te, także w ostatnim czasie stały się bardziej kompaktowe dzięki technice cyfrowej.

FujiFilm Finepix W3

FujiFilm Finepix W3

Po kilku miesiącach użytkowania aparatu Fuji W3, mogę z łatwością wymienić wszystkie jego wady i zalety.

Zalety:

Robi wspaniałe zdjęcia 3D.
Nagrywa filmy 3D w rozdzielczości 1280x720 pikseli z szybkością 24 klatek na sekundę.
Posiada ekran 3D, który nie wymaga okularów. Genialna rzecz, która robi wrażenie na wszystkich.
Metalowa kompaktowa obudowa – trzymając aparat w rękach mamy poczucie, że jest to porządny sprzęt, a nie jakaś plastikowa zabawka.

Ciekawe tryby fotografowania 2D i 3D przy użyciu dwóch obiektywów jednocześnie:

W trybie 2D mamy możliwość:

W przypadku trybu 3D mamy możliwość:

Dzięki temu aparatowi, zacząłem na nowo odkrywać fotografię. Mamy szersze pole do popisu chcąc uzyskać ciekawą kompozycję przestrzenną, która zrobi wrażenie na oglądających.

FujiFilm Finepix W3

FujiFilm Finepix W3

Wady aparatu, oraz próby ich obejścia

Malutki akumulator, o pojemności około 1000mAh, wystarcza na wykonanie około 200 zdjęć. Niestety, jeśli chcemy bezstresowo robić zdjęcia, musimy mieć zapasowe akumulatory. Ja dokupiłem dodatkowo dwa akumulatorki, a i tak czasem brakuje mi prądu po kilku godzinach intensywnego użytkowania. Myślę, że cztery akumulatorki w zapasie, to dobre wyjście dla nieco bardziej wymagających osób. Do aparatu od razu dokupiłem największą dostępną wówczas kartę pamięci SDHC 32GB, po to, abym mógł nagrywać dłuższe filmy 3D z najwyższą rozdzielczością. Niestety podczas nagrywania filmów, akumulatory bardzo szybko się wyczerpują. Teoretycznie na tak dużej karcie pamięci można nagrać 90 minut filmu 3D. Aby tego dokonać, trzeba wymieniać akumulatory co kilkanaście minut, a zużyte w ten sposób akumulatorki są bardzo gorące – jedno z największych rozczarowań.

FujiFilm Finepix W3

 

Podczas nagrywania filmu, zoom nie działa. Przed rozpoczęciem nagrywania musimy się zdecydować, z jaką wartością zoom-u będziemy filmować. Aby ponownie zmienić zoom, musimy zatrzymać nagrywanie i ustawić zoom.

Brak optycznej stabilizacji obrazu. Zdjęcia najlepiej robić korzystając ze statywu.

Kiepski tryb automatyczny. W trybie automatycznym (zielona ikonka aparatu), czułość na sztywno ustawiona jest na ISO400. Jeśli chcemy robić zdjęcia dobrej jakości (bez szumów), to tryb ten jest bezużyteczny. Na szczęście mamy tryb z priorytetem przysłony, tryb automatyczny z zaprogramowanymi ustawieniami (najcześciej przeze mnie wykorzystywany) oraz tryb manualny. Niestety w trybie manualnym nie możemy ustawić długiego czasu otwarcia migawki (maksymalnie 2 sekundy). W nocy, nawet posiadając statyw, nie zrobimy zdjęcia dobrej jakości, ponieważ będziemy musieli zwiększyć czułość ISO. Dodatkowo mamy predefiniowane programy:

Ponieważ zostałem przyzwyczajony do trzymania dużych aparatów w obu rękach, w tym przypadku miałem problemy ze stabilnym trzymaniem kompaktowego aparatu celem wykonania nieporuszonego zdjęcia. Dobrym pomysłem okazał się mini statyw, który zawsze mam przymocowany do aparatu. Dzięki temu mogę całą dłonią trzymać stabilnie statyw, a zatem także i cały aparat.

FujiFilm Finepix W3

Podsumowanie

Fujifilm W3 jest aparatem dla niezbyt wymagającego użytkownika, ale jednak dla maniaka technologii 3D. Tutaj funkcje 3D nie są tylko jakimś dodatkiem. To jest aparat zaprojektowany od początku do końca z nastawieniem na funkcje 3D. Aparat robi naprawdę przyzwoite zdjęcia, o ile nie korzystamy z trybu automatycznego. Mimo wielu wad, aparat ten spokojnie można polecić każdemu maniakowi 3D, który nie chce wydawać większych sum pieniędzy na kamerę 3D.


Strona Surroundmaniak istnieje od 16 listopada 1998r.
Autor: Radosław Poznańczyk
Kopiowanie materiałów bez zezwolenia zabronione.